FOTOGRAF gorzów LUBUSKIE fotograf ZIELONA GÓRA

  

Wiele par, planujących swoje wesele, zastanawia się jak wybrać najlepszego fotografa na swój ślub. Jest to bardzo trudne pytanie i ciężko znaleźć jedną, prostą receptę. Trzeba więc zacząć od początku…

 

Pary Młode poszukiwania najlepszego fotografa zazwyczaj zaczynają od przeglądania ofert w Internecie. Wpisują takie frazy jak:fotograf na ślub, fotograf na wesele, fotografia ślubna, itp. Warto jednak zawęzić swoje poszukiwania. Zdecydowanie lepiej wpisać w wyszukiwarce również województwo, które nas interesuje np. Lubuskie, czy nawet miasto w którym mieszkamy np. Gorzów Wlkp., Zielona Góra, czy Świebodzin. Nie potrzebujemy przecież nikogo z drugiego krańca Polski. Często zdarza się tak, że ten „najlepszy fotograf” jest z naszego miasta! Oczywiście możemy wybrać fotografa nawet z najbardziej odległego zakątka Polski, jednak wtedy musimy pamiętać, aby zapewnić mu jeden lub nawet dwa noclegi w naszym mieście.

 

Kiedy już znajdziemy kilku potencjalnych fotografów na nasz ślub warto zapoznać się z ich dotychczasowym dorobkiem artystycznym, czyli po prostu przejrzeć ich port folio. Każdy ma inny gust, każdemu podoba się coś innego. Jeśli zdjęcia, które ma dany fotograf w swojej galerii nam się spodobają to jest to pierwszy krok, po którym możemy iść już spokojnie dalej. Teraz możemy zapoznać się dokładnie z jego ofertą!

 

Fotografia ślubna dzieli się na kilka rodzajów. Bardzo popularne są zdjęcia reportażowe z uroczystości, sesje plenerowe, oraz zdjęcia studyjne. Nie każdy fotograf wykonuje sesje studyjne, gdybyśmy więc chcieli mieć takie zdjęcia w naszym albumie ślubnym warto wcześniej o to zapytać. W studiu można zrobić naprawdę świetne zdjęcia, trzeba tylko znaleźć odpowiednią osobę, która będzie umiała i chciała to zrobić. Nie trzeba więc się martwić, że zdjęcia będą wyglądały jak w albumie naszych mam, czy babć: sztywne, wyprostowane i nudne. Są oczywiście fotografowie starego pokolenia, którzy nadal robią takie fotografie. Jednak młodzi fotografowie potrafią zrobić w studiu naprawdę rewelacyjne zdjęcia!

 

Zdjęcia ślubne reportażowe są obecnie najbardziej popularne. Są to zdjęcia niepozowane, robione w czasie przygotowań Pary Młodej, podczas ubierania, wizyty u kosmetyczki, w czasie samej ceremonii, w czasie składania życzeń, w trakcie zabawy weselnej i oczepin. Warto pamiętać, że aby zrobić dobre zdjęcia reportażowe trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Jeśli fotograf nie dysponuje obiektywem o szerokim kącie widzenia, będzie mu bardzo trudno zrobić dobre zdjęcie  w małym pomieszczeniu np. podczas błogosławieństwa. W takich sytuacjach przydaje się również dobra, zewnętrzna lampa błyskowa, lub wysokiej klasy, bardzo jasny obiektyw. Jeśli chociaż trochę znamy się na fotografii możemy zapytać  fotografa jakim sprzętem dysponuje. Tak, to nie aparat robi zdjęcia, a fotograf, jednak od posiadanego sprzętu w dużej mierze zależy jakość wykonanych przez fotografa zdjęć ślubnych.

 

Osobiście, uważam, że najciekawszą dziedziną w fotografii ślubnejzdjęcia plenerowe. Mogłabym o nich napisać i pisać! Jednak nie o to tutaj chodzi. Plener ma to do siebie, że jest bardzo ciekawy. Dobry fotograf potrafi w każdym miejscu zrobić dobre zdjęcie. Im jednak miejsce będzie ciekawsze, tym ciekawsze będą nasze zdjęcia.

 

Wbrew pozorom w województwie Lubuskim jest bardzo wiele ciekawych miejsc, w których można zrealizować sesje ślubną. Czasami nie trzeba zbyt daleko wyjeżdżać. Jeśli więc mieszkanie w takich miastach jak np. Gorzów Wlkp. czy Zielona Góra rozejrzyjcie się dookoła. Na pewno znajdziecie tam kilka odpowiednich miejsc. 

 

Sesja plenerowa może trwać nawet kilka godzin, szczególnie jeśli nie jest realizowana w dniu ślubu. Jest wtedy czas, aby zrobić naprawdę cudowne zdjęcia, które będą nas cieszyły jeszcze długie lata. Z sesji plenerowej nie warto więc rezygnować. Wręcz przeciwnie! Im dłuższa, im więcej lokalizacji obejmuje, im więcej zrobi się podczas niej zdjęć:  tym lepiej!

 

Jeśli więc już mamy kilu fotografów z naszych okolic, których zdjęcia nam się podobają, warto zapoznać się z cennikiem ich usług. Idealnie jest jeśli taki cennik znajduje się na stronie fotografa. Mamy więc od razu jasny obraz, co i ile dokładnie kosztuje. Nie trzeba pisać, dzwonić i się dopytywać. Warto jednak pamiętać, że najtańszy fotograf zazwyczaj nie będzie tym najlepszym. Najniższy koszt prowadzenia działalności gospodarczej to około 1000zł, wliczony jest w to jedynie ZUS oraz podatek dochodowy.  A co z wynajmem lokalu? Gdzie opłaty za prąd? Gdzie inwestycje w sprzęt, który  przecież z każdym zdjęciem traci na wartości? Niestety, w tym przypadku można mieć tanio, a można mieć dobrze. Raczej nie ma co się łudzić, że za całodzienną pracę fotograf weźmie od nas 500zł, a my będziemy ze zdjęć  szalenie zadowoleni. Wspomnienia szybko bledną, a zdjęcia zostają do końca życia. Będzie je oglądać rodzina, znajomi, nasze dzieci, a może nawet i wnuki. Zastanówmy się więc czy warto na tym oszczędzać?

 

Jeśli fotograf dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią ślubną będzie on miał niższe ceny. Niestety, będzie miał też dużo mniejsze umiejętności od osób, które są w branży od dłuższego czasu. Zapytajmy więc jak długo już fotografuje śluby. Wydaje mi się, że taka granicą może być np. pięć lat. Jest to czas, w którym fotograf nabrał już odpowiednich umiejętności i zna się na rzeczy. Mamy wtedy też pewność, że nie jest to jedynie chwilowe hobby i fotograf pracuje dlatego, że po prostu zna się na rzeczy i sprawia mu to przyjemność. Nie dziwmy się jeśli fotograf zażąda od nas więcej niż 2 tysiące złoty. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że produkt, który otrzymamy będzie profesjonalnie wykonany i będziemy z takich zdjęć zadowoleni.  Wiele jest osób, które za fotoreportaż ślubny bierze mniej więcej 1 000zł. Zastanówmy się jaka może być jego jakość… Wiadomo, że Fiat 126p kosztuje duuużo mniej niż Ferrari. Wiadomo jednak jaka jest jakoś Fiata, a jakie samochody robi Ferrari… 

 

Poza zapoznaniem się ze zdjęciami w portfolio fotografa, warto umówić się z nim na spotkanie. Warto zwrócić uwagę na to jak nam się z nim rozmawia i czy jest sympatyczny. Przy samym podpisywaniu umowy nie ma to znaczenia, jednak później zapraszamy tego człowieka do naszego  domu, pozwalamy mu uczestniczyć w najważniejszym dla nas momencie naszego życia, a więc im lepiej będziemy się z nim dogadywać tym lepiej. Jest wtedy o wiele większa szansa na dobrą i owocną współpracę.   

 

Warto również spisać umowę na wykonanie zdjęć ślubnych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna, istotna sprawa, o której nie powinniście zapomnieć. W umowie dokładnie spisane będzie ile albumów mamy dostać, ile zdjęć, czy fotograf będzie z wami jedyne podczas uroczystości w kościele, czy może zostanie on z wami aż do oczepin. Umowa zabezpiecz przed wszelkimi przykrymi niespodziankami.

 

Podpisanie umowy wiązać się będzie również z rezerwacją terminu oraz uiszczeniu drobnej wpłaty za rezerwację terminu. Bez tego ani rusz! Taka wpłata to zazwyczaj 10-25% całkowitych kosztów usługi. Jest to zwyczajna zaliczka, za którą powinniśmy dostać rachunek. Jeśli fotograf o tym zapomni, domagajmy się tego! Nigdy nie dawajcie żadnej zaliczki komuś z kim nie podpisaliście umowy i kto nie jest w stanie wam wystawić za to rachunku. Jak inaczej udowodnicie, że wpłaty dokonaliście?

 

Zaliczka, którą uiścicie podczas rezerwacji terminu będzie później odliczona od całości należności. Zapłacić za zdjęcia można w dniu ślubu, w dniu odebrania zdjęć, lub na raty. Nie powinno być z tym żadnych problemów. Oczywiście za wykonaną usługę powinniśmy również dostać legalny rachunek.

 

Jeśli będziemy o tym wszystkim pamiętać podczas poszukiwania najlepszego fotografa na ślub jest ogromna szansa, że ze zdjęć będziemy bardzo zadowoleni! W województwie Lubuskim fotografów jest bardzo wielu. Jakoś ich usług fotograficznych jest również bardzo różna. Dowiedzmy się, czy na pewno jest to osoba godna zaufania i profesjonalna. Dowiedzmy się czy ma własne studio fotograficzne, czy jest to jej jedyne zajęcie, czy może tylko sposób na dodatkowy dochód. Najważniejsze jedna, aby osoba którą wybierzemy była dla nas miła i sympatyczna. Spędzimy bowiem w jej towarzystwie trochę czasu. Ważne również, aby zdjęcia jej czy jego autorstwa nam się podobały.   

 

Malwina Aurelia Atras

 

FOTOGRAF LUBUSKIE

FOTOGRAF GORZÓW / FOTOGRAF ZIELONA GÓRA

Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskim Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskimfotograf świebodzin zdjęcia rodzinne sesje dziecięce sesje zdjęciowe fotograf gorzów fotograf lubuskie zdjęcia reklamowe lubuskie zdjęcia dla firm gorzów ślub wesele szczecin fotograf pomorskie poznań fotograf ślub wesele wielkipolska sesje zdjęciowe zdjęcia ślubne fotograf na ślub i wesele szczecin fotograf poznań usługi fotograficzne dla firm zdjęcia dla firm szczecin fotograf na ślub i wesele szczecin pomorskie fotograf poznań fotograf wielkipolska ślub wesele kamerzysta zdjęcia ślubne fotoreportaż ślubny szczecin poznań fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie ślub wesele kamerzysta szczecin  ślub wesele  fotograf zielona góra zielona góra zielona góra fotograf zachodniopomorskie usługi fotograficzne zachodniopomorskie fotograf zielona góra lubuskie  fotofrafen hochzeiten potsdam berlin bernau eberswalde spremberg greifsald stralsund lubeka rostck brema hochzeiten drezno brandenburg hamburg stuttgart frankfurt munchen hochzeiten neugeboren hochzeitstag hochzeitsfotograf babies buissnes journalismus fotos prautpaares fotografiren engagements shooting zivilhochzeit hochzeitsreportagen berlin potsdam hochzeit fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf 
 
 
Copyright © 2010 atrasphotography.pl. All rights reserved.

Projekt i wykonanie freshcreation.pl.