FOTOGRAF gorzów LUBUSKIE fotograf ZIELONA GÓRA

  

Fotografowanie ludzi to niezwykle pasjonujące zajęcie. Nie ukrywam jednak, że stanowi również dosyć duże wyzwanie dla większości fotoamatorów. Jest kilka głównych nurtów w fotografii portretowej. Można bowiem zrobić zwyczajne zdjęcie twarzy, na których przedstawiamy modela jak najbardziej obiektywnie, bez upiększania. Nie ukrywajmy jednak, że każdy z nas chce na zdjęciu wyglądać jak najlepiej. Możemy więc zrobić zdjęcie, na którym model będzie wyglądał bardzo korzystnie. Upiększymy go, np. za pomocą odpowiedniego oświetlenia czy ustawień aparatu zatuszujemy niedoskonałości, a uwydatnimy atuty. Możemy całkiem puścić wodze fantazji, zrobić modelowy szalony makijaż i fryzurę, ciekawie go oświetlić, wybrać interesujące tło i dodatkowo wyretuszować go w jakimś programie graficznym. W tym przypadku czasami zdarza się tak, że rodzona matka nie pozna swojego dziecka na zdjęciu. Czasami na plus, czasem na minus.

 

Możemy również zrobić takie zdjęcie, które opowiadać będzie jakaś historie. W tym przypadku nie chodzi nam przecież o zrobienie zwyczajnego zdjęcia czyjejś twarzy, a o zrobienie dobrego technicznie i ciekawego artystycznie portretu, na którym, oprócz twarzy, widać będzie jeszcze coś więcej: uczucia, emocje, wnętrze portretowanej osoby. Chodzi o pokazanie nie tyko tego jak dana osoba wygląda, ale również o to jaka ona jest. W jednym zdjęciu musi znaleźć się cała historia. Jedna sekunda, w której robimy zdjęcie, musi odzwierciedlać całe dotychczasowe życie.

Każdy na inny gust, inna estetyka do niego przemawia. Niech więc każdy robi takie zdjęcia jakie lubi, a my wyróżnimy kilka rodzajów portretów:

  

1. Portret studyjny

Jest to oczywiście portret wykonany w warunkach studyjnych. Każdy z nas na pewno spotkał się z tym rodzajem zdjęć. Zasadniczo są to zdjęcie wykonywane np. do dokumentów. Jednak zagadnienie to powinniśmy potraktować nieco szerzej. W studiu możemy przecież zrobić jakiś naprawdę szalony portret, a nie sztywne, nudne zdjęcie! Moje studio fotograficzne znajduje się wGorzowie Wlkp. i każdego dnia pojawia się tam kilka osób, które pragną zostać uwiecznieni.  

 

Portret studyjny wykonywany jest w warunkach takich, jakie samy stworzymy. To fotograf decyduje, jakie będzie tło, jakie oświetlenie itp. Ma pełną kontrolę nad warunkami w jakich zostanie wykonane zdjęcie. Z jednej strony jest to łatwe i przyjemne, ponieważ nie przeszkodą nam np. złe warunki pogodowe. Z drugiej strony jest to bardzo trudna dziedzina fotografii, bowiem, aby zrobić zdjęcie studyjne, musimy mieć chociaż minimum wiedzy na temat ustawienia świateł oraz wykorzystywania sprzętu studyjnego.

 

Osobiście nie przepadam za fotografią studyjną. Zdjęcia w studio fotograficznym w Gorzowie Wlkp. robię głównie małym dzieciom i niemowlętom, ponieważ czasami ze względów zdrowotnych nie jest dla nich korzystne długotrwałe przebywanie na dworze. Tym bardziej kiedy pogoda nie dopisuje. Zdecydowanie jestem zwolenniczką sesje zdjęciowych w plenerze i zawsze, kiedy tylko jest to możliwe zapraszam swoich klientów w plener. Nie wyobrażam sobie również sesji ślubnej w studio. Według mnie panują tam zbyt sterylne warunki, a sesje ślubne w jakichś ciekawych okolicznościach przyrody dają dużo więcej możliwości i są bardziej ciekawe. 

 

 

2. Portret naturalny

Jest to rodzaj zdjęcia wykonanego w naturalnych warunkach, w których żyje, mieszka, przebywa dana osoba. Wykorzystujemy miejsce, które jest niejako ‘środowiskiem naturalnym’ osoby. W którym obecnie razem z nią się znajdujemy. Jeśli portretujemy np. babcie, jej środowiskiem naturalnym będzie jej dom, jeśli portretujemy człowieka zajmującego się naprawą butów, jego naturalnym środowiskiem będzie zakład szewski, w którym pracuje i spędza większość życia. W tym przypadku niejako wchodzimy w życie tej osoby starając się pokazać ją w jak najbardziej naturalny sposób. Bez pozowania. Najlepiej gdyby portretowana osoba nawet nie wiedziała, że robi jej zdjęcie.  

 

3. Portret reporterski

Wykonany na przykład przy okazji jakiegoś wydarzenia, spotkania, koncertu, czy manifestacji. Często są to zdjęcia osób nam nie znanych, z tłumu, lub wręcz przeciwnie: znanych z mediów. Jednak jako portrety reporterskie możemy potraktować również zdjęcia naszego dziecka podczas zabawy. Na pewno wiele osób ma takie ujęcia w swoich albumach, kiedy fotografowana osoba nawet nie zdaje sobie sprawy z obecności fotografa, lub jest tak pochłonięta tym co robi, że nawet nie zauważa aparatu w naszych rękach. Zdjęcia tego rodzaju same w sobie tworzą opowieść. Staramy się na zdjęciu pokazać osobowość osoby często znajdującej się w znaczącym miejscu, lub podczas wykonywania jakichś znaczących czynności.  

 

4. Portret pozowany

Dziedzina portretowania niby łatwa i przyjemna, a jednak bardzo trudna! Zdjęcia te możemy robić tak w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, ale nie wystarczy zaprosić koleżanki na spacer, w czasie którego zrobimy jej kilka zdjęć. Ona usiądzie na ławce, uśmiechnie się, a my zrobimy jej portret. Nic bardziej mylnego. Chcemy przecież robić dobre zdjęcia, a takie zdjęcie nie będzie dobre tylko nudne, nieciekawe i sztampowe. Jeśli chcemy zrobić dobry, pozowanyportret zadbajmy o kilka ważnych szczegółów, takich jak otoczenie portretowanej osoby, tło, ustawienia aparatu itp. Im bardziej świadomie i niebanalnie podejdziemy do tej dziedziny zdjęć tym lepiej.

 

Warto zaprosić do udziału w takiej sesji zdjęciowej wizażystkę i fryzjerkę. Warto również zadbać o ciekawą stylizacje fotografowanej osoby. Oczywiście nie muszą to być od prazu profesjonaliści na co dzień pracujący w renomowanych salonach. Popytajmy znajomych. Może ktoś z nich zaczyna właśnie swoją przygodę ze światem makijażu czy fryzjerstwa i chętnie pomoże nam przy sesji zdjęciowej za darmo. Ja właśnie tak zaczynałam robić zdjęcia. To naprawdę dobry sposób na udany debiut jako fotografa

 

5. Portret artystyczny

Tutaj mamy pełne pole do popisu! W tym przypadku to fotograf kreuje świat i to jak on widzi portretowaną osobę jest najważniejsze. Może dowolnie wszystkim manipulować. Światłem, balansami bieli, może eksperymentować z dodatkami, z makijażem, z całą stylizacją.  Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i możliwości techniczne. Nie ma żadnych ścisłych zasad, których powinniśmy się trzymać. Artyzm jest słowem, które znaczy bardzo wiele. Możemy podciągnąć pod nie wszystko co wymyka się kanonom. Zdjęcie ze źle ustawionym balansem bieli, źle skadrowane, zrobione pod dziwnym kontem nie będzie już wtedy złe, a stanie się artystyczne! Pamiętajmy jednak, że najpierw trzeba poznać zasady fotografii portretowej, aby dopiero później je świadomie łamać! I to właśnie jest mój ulubiony sposób fotografowania!

 

Pamiętajmy, że nie jest to żaden obowiązujący, ani ścisły podział. Eksperymentujmy!

 

Malwina Aurelia Atras

 

FOTOGRAF LUBUSKIE

FOTOGRAF GORZÓW / FOTOGRAF ZIELONA GÓRA

 

Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskimfotograf świebodzin zdjęcia rodzinne sesje dziecięce sesje zdjęciowe fotograf gorzów fotograf lubuskie zdjęcia reklamowe lubuskie zdjęcia dla firm gorzów ślub wesele szczecin fotograf pomorskie poznań fotograf ślub wesele wielkipolska sesje zdjęciowe zdjęcia ślubne fotograf na ślub i wesele szczecin fotograf poznań usługi fotograficzne dla firm zdjęcia dla firm szczecin fotograf na ślub i wesele szczecin pomorskie fotograf poznań fotograf wielkipolska ślub wesele kamerzysta zdjęcia ślubne fotoreportaż ślubny szczecin poznań fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie ślub wesele kamerzysta szczecin  ślub wesele  fotograf zielona góra zielona góra zielona góra fotograf zachodniopomorskie usługi fotograficzne zachodniopomorskie fotograf zielona góra lubuskie  fotofrafen hochzeiten potsdam berlin bernau eberswalde spremberg greifsald stralsund lubeka rostck brema hochzeiten drezno brandenburg hamburg stuttgart frankfurt munchen hochzeiten neugeboren hochzeitstag hochzeitsfotograf babies buissnes journalismus fotos prautpaares fotografiren engagements shooting zivilhochzeit hochzeitsreportagen berlin potsdam hochzeit fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf 
 
 
Copyright © 2010 atrasphotography.pl. All rights reserved.

Projekt i wykonanie freshcreation.pl.