FOTOGRAF gorzów LUBUSKIE fotograf ZIELONA GÓRA

 

Wiemy już jakie wyróżniamy rodzaje portretów. Warto teraz zając się stroną praktyczną tej dziedziny fotografii. Przecież praktycznie każdy użytkownik aparatu to fotograf portrecista! Ileż to razy robiliśmy zdjęcia członkom naszej rodziny? Ile razy udało nam się zrobić naprawdę dobre zdjęcie? Nawet jeśli nie zamierzamy zając się fotografią portretową zawodowo, na pewno nasze zdjęcia z wakacji, lub rodzinnych imprez będą duuuużo lepsze jeśli poznamy kilka najważniejszych zasad.

 

Załóżmy, że mamy już osobę, którą chcemy sportretować. Przyjechała z bardzo daleka specjalnie, abyśmy zrobili jej zdjęcie, a więc nie możemy zrobić fotografii w jej naturalnym środowisku. Nie mamy również studia fotograficznego, więc w grę wchodzi tylko sesja plenerowa. Zastanówmy się więc  najpierw gdzie chcielibyśmy zrobić tej osobie zdjęcie. Jakie miejsce będzie pasować do tej osoby? Czy lepiej będzie się czuła w mieście, w wąskich uliczkach, czy może wolałaby zostać sfotografowana na łonie natury, gdzieś nad jeziorem, lub na pięknej, kwitnącej łące. Są różne typy urody, różni ludzie, różne upodobania. Jeśli więc nie mamy konkretnej wizji jeszcze przed rozpoczęciem sesji, nie bójmy się tej osoby zapytać, jaki plener by jej bardziej odpowiadał. Warto jednak wcześniej zastanowić się w jakim miejscu będziemy fotografować i już wcześniej mieć jakąś wizję zdjęć, które chce się zrobić. Jeśli osoba nie ma doświadczenia w pozowaniu, lepiej pójść z nią w jakieś ustronniejsze miejsce. Jeśli będziemy chcieli, aby pozowała dla nas w centrum miasta, gdzie kręci się bardzo dużo osób, może ona czuć się nieco skrępowana, a to nie wpłynie pozytywnie na efekt końcowy.

 

W każdym mieście o dookoła niego znajdzie się wiele ciekawych plenerów, w których warto będzie wykonać sesję zdjęciową. Przez długie lata mieszkałam w Świebodzinie i to właśnie to miasto było dla nie miejscem pierwszych fotograficznych eksperymentów. Czasami takich miejsc nie trzeba daleko szukać. Czasami nasze własne podwórko, lub kamienica, w której mieszkamy może idealnie nadawać się do zdjęć. Mimo wszystko im w większym mieście mieszkamy, tym więcej znajdziemy tam miejsc do fotografowania. Jeśli mieszkasz w Zielonej Górze, czy Gorzowie Wlkp. wystarczy, że przejdziesz się nieco mniej uczęszczanymi uliczkami i na pewno wpadnie ci w oko jakieś miejsce dobre na sesję zdjęciową

 

Zadbajmy o to, aby tło, na których chcemy sfotografować modela/modelkę współgrało z osobą. Nie może być zanadto krzykliwe, bo zwyczajnie będzie odwracało uwagę. Rozejrzyjmy się dokładnie. Na pewno zauważymy wiele niepotrzebnych rzeczy, pustą butelkę, papierek lub coś w tym stylu. Takich elementów na zdjęciu zdecydowanie nie potrzebujemy. Postarajmy się więc ustawić tak, aby później na zdjęciu nic nie odwracało naszej uwagi od portretowanej osoby. Czasami nie mamy całkowitego wpływu na tło. Co wtedy zrobić? Możemy trochę pomajstrować z przysłoną w aparacie. Im mniejsza będzie wartość przesłony którą użyjemy tym ognisko ostrości będzie mniejsze. A więc tym samym drugi plan, za portretowaną osobą będzie bardziej rozmyty. Mniej będzie zwracał na siebie uwagę. Ostra pozostanie jedynie portretowana osoba. Dodatkowo, zdjęcia z niską wartością przesłony niejako wyizolowują modela z tła. Nadają zdjęciu ciekawy wyraz. Jeśli nie wiecie co to przesłona to dosyłam do wyszukiwarki, lub instrukcji obsługi aparatu.

 

Kiedy więc najlepiej wybrać się na sesje zdjęciową? Wbrew pozorom w południe, w piękny, słoneczny i bezchmurny dzień raczej nie powinniśmy fotografować. Południowe  słońce jest bardzo wysoko na niebie, a więc jego promienie padają prawie pionowo. Nie jest to idealne oświetlenie dla portretu. Tworzą się wtedy brzydkie, ostre cienie na twarzy i zdecydowanie nie jest to korzystne. Jeśli już jednak musimy fotografować w południe to znajdźmy zacienione miejsce. Najkorzystniej jednak będzie fotografować w lekko pochmurny dzień. Światło słoneczne jest wtedy rozproszone i miękko oświetla portretowaną osobę. W ciągu dnia są dwie, bardzo interesujące pod względem światła pory dnia. Wschód słońca i zachód słońca. Spróbujemy wtedy wybrać się na zdjęcia. Portret wykonany w blasku zachodzącego słońca może nabrać zupełnie nowego wyrazu. Jestem pewna, że efekty, które uzyskamy będą zaskakujące i interesujące. Każdy profesjonalny fotograf zna tę zasadę!

 

Kolejną ważną sprawą jest ustawienie modela względem źródła światła, czyli w tym przypadku do słońca. Jeśli słońce fotograf będzie miał za plecami, a model będzie stał frontalnie do słońca twarz modela będzie kompletnie pozbawiona cieni, a co za tym idzie będzie wyglądała bardzo płasko. Dodatkowo model może zacząć mrużyć oczy, co nie będzie wyglądało zbyt efektowanie na zdjęciu. Jeśli słońce model będzie miał za plecami, na zdjęciu pozostanie na tylko jasne tło i ciemna sylwetka osoby fotografowanej. Najlepiej więc ustawić modela tak, aby światło padało lekko z boku, pod kątem około 45 stopni.

 

Pamiętacie zasadę, że nie można fotografować pod słońce? Bzdura! Jak najbardziej możemy to robić, ale powinniśmy użyć podczas robienia zdjęcia lampy błyskowej. Wtedy twarz modela będzie dobrze oświetlona i zostaną zniwelowane np. brzydkie cienie pod oczami. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest użycie zewnętrznej lampy błyskowej (czyli takiej, która nie jest wbudowana w aparat). Daje to możliwość ustawienia, z której strony i z jakim natężeniem ma padać światło z lampy. Nauczymy się więc świadomie obserwować otaczający nas świat i światło! W dużej mierze od światła, jego natężenia i kontu padania będzie zależał ostateczny efekt naszych wysiłków. Nie bez powodu fotografowanie nazywa się malowaniem światłem.

 

Jak fotografia portretowa wygląda od strony technicznej? Czy potrzebny jest nam jakiś specjalny sprzęt? Raczej nie… Praktycznie każdym aparatem możemy zrobić dobre zdjęcie portretowe. Ważny będzie tu jednak dobór odpowiedniego obiektywu, tudzież odpowiedniej ogniskowej. Najlepsze efekty uzyskamy stosując obiektyw stałoogniskowy 50mm, lub obiektyw 85mm dla aparatów z pełną klatką. Obiektywy o zmiennym zakresie ogniskowych również się nadają do portretów. Pamiętajmy jednak, aby nie używać zbyt małej ogniskowej, aby nie zaburzać proporcji twarzy. Obiektywy o zmiennych ogniskowych dają nam większą swobodę, bo nie muśmy cały czas zmieniać miejsca, odsuwać się dalej aby zmieścić w kadrze to co nas interesuje itp. Jednak robią to kosztem jakości zdjęcia. Obiektywy o stałych ogniskowych są zazwyczaj jaśniejsze oraz lepiej ostrzą, a co za tym idzie końcowe efekty są dużo lepsze.

 

Co jednak zrobić jeśli mamy do dyspozycji jedynie zwykły aparat kompaktowy? Jakie parametry wybrać? Co zrobić z ogniskową? Możemy oczywiście wybrać tryb portretu i już niczym się nie martwić. O niczym nie myśleć. Ale my lubimy myśleć! Jeśli nie umiemy dobrze posługiwać się trybem manualnym wybierzmy chociaż tryb preselekcji przesłony. Pobawmy się nią. Sprawdźmy z jakimi parametrami zdjęcie wychodzi lepiej. Co bardziej nam się podoba, co będzie korzystniejsze dla naszego zdjęcia. Zastanówmy się! I mała rada: jeśli aparat ma zoom, zróbmy zdjęcie na jak największym zoomie. Będziemy oczywiście musieli odejść nieco dalej od fotografowanej osoby. Ale dzięki temu nasze zdjęcie może okazać się dużo lepsze. Proporcje twarzy będą wtedy odpowiednie, a dodatkowo łatwiej będzie nam uzyskać efekt rozmytego tła.

 

Co jeszcze jest ważne? Ostrość! Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu ostrości. Nawet najlepszy pomysł na zdjęcie, nie wypali, jeśli będzie ono nieostre. Na co ustawiać ostrość? Na oczy! Dlaczego na oczy? Bo są zwierciadłem duszy. Oczy w portrecie to chyba najważniejszy element zdjęcia więc pamiętajmy aby dobrze je pokazać. Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny. Jeśli model będzie patrzył prosto w obiektyw, prosto w oczy osoby, która później to zdjęcie będzie oglądała, nabierze ono ogromnej siły. Nabierze znaczenia.  

 

Jeśli chodzi o kadr i perspektywę to mamy tutaj pełne pole do popisu. Napisze to jeszcze raz: ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Nie musimy przecież umieszczać modela w centrum kadru. Bawmy się tym! Pamiętamy również, ze brak symetrii również może być ciekawy.

 

Malwina Aurelia Atras

 

FOTOGRAF LUBUSKIE

FOTOGRAF GORZÓW / FOTOGRAF ZIELONA GÓRA

Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskim Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskimfotograf świebodzin zdjęcia rodzinne sesje dziecięce sesje zdjęciowe fotograf gorzów fotograf lubuskie zdjęcia reklamowe lubuskie zdjęcia dla firm gorzów ślub wesele szczecin fotograf pomorskie poznań fotograf ślub wesele wielkipolska sesje zdjęciowe zdjęcia ślubne fotograf na ślub i wesele szczecin fotograf poznań usługi fotograficzne dla firm zdjęcia dla firm szczecin fotograf na ślub i wesele szczecin pomorskie fotograf poznań fotograf wielkipolska ślub wesele kamerzysta zdjęcia ślubne fotoreportaż ślubny szczecin poznań fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie ślub wesele kamerzysta szczecin  ślub wesele  fotograf zielona góra zielona góra zielona góra fotograf zachodniopomorskie usługi fotograficzne zachodniopomorskie fotograf zielona góra lubuskie  fotofrafen hochzeiten potsdam berlin bernau eberswalde spremberg greifsald stralsund lubeka rostck brema hochzeiten drezno brandenburg hamburg stuttgart frankfurt munchen hochzeiten neugeboren hochzeitstag hochzeitsfotograf babies buissnes journalismus fotos prautpaares fotografiren engagements shooting zivilhochzeit hochzeitsreportagen berlin potsdam hochzeit fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf  fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf 
 
 
 
Copyright © 2010 atrasphotography.pl. All rights reserved.

Projekt i wykonanie freshcreation.pl.