FOTOGRAF gorzów LUBUSKIE fotograf ZIELONA GÓRA

 

Chyba każdy z nas ma już jakie doświadczenie w tek kwestii. Nawet ludzie, którzy nie mają doświadczenia w fotografii chociaż raz zrobili zdjęcie portretowe w plenerze. Jest to chyba najbardziej popularny rodzaj fotografii. Nim jednak zajmiemy się tym na poważnie warto poznać kilka zasad i zapoznać się ze specyfiką pracy w plenerze. W brew pozorom zrobienie naprawdę dobre zdjęcia w warunkach plenerowych nie jest taką łatwą sprawą i czasami trzeba się naprawdę nagimnastykować.

 

Plusem tego typu fotografii jest oczywiście miejsce, w którym zdecydujemy się fotografować. Wybór pleneru jest bardzo ważną sprawą. Zanim zaczniemy robić zdjęcia warto dobrze przemyśleć gdzie będziemy je robić. Rozejrzyjmy się dookoła. Na pewno nawet w najbliższej okolicy znajdziemy jakieś ciekawe miejsce.

 

Kiedy już je znajdziemy pójdźmy tam kilka razy. Zobaczmy o jakiej porze dnia jest tam najlepsze światło. Zróbmy kilka zdjęć testowych. Zapoznajmy się z terenem. Nim jednak zaczniemy fotografować obejdźmy wszystko dookoła. Może uda nam się znaleźć jeszcze jedno ciekawe miejsce, albo znaleźć idealne tło do zdjęcia. Pamiętajmy, że miejsce musi pasować do fotografowanej osoby i do koncepcji sesji. Wszystko musi jakoś ze sobą współgrać. Oczywiście może działać to na zasadzie kontrastu. Haha… np. naga dziewczyna w lodówce, albo Eskimos latem na plaży ubrany w buty ze skóry foki!

 

Oczywiście każdy z nas jest już świadomy jak ważną role w fotografii odgrywa światło i pora dnia w której fotografujemy. Starajmy się wiec unikać ostrego słońca, a jak już musimy robić zdjęcia w południe szukajmy zacienionych miejsc. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą czegoś co będzie odbijać nam światło. Najlepszym pomysłem byłby zakup blendy fotograficznej. Oczywiście możemy zrobić sobie taką blendę samemu, lub użyć czegokolwiek innego. Po co nam blenda? Czasami, nawet w jasny i pogodny dzień, trzeba doświetlić twarz modelki. Wtedy taka blenda jest zbawieniem! A kiedy światło jest zbyt ostre i mocne, możemy przesłonić słońce blendą. Wtedy model, czy modelka nie będzie miała brzydkich cieni ani słonecznych plam na twarzy. Światło będzie delikatnie rozpływać się po twarzy. Blendy oczywiście mają różne kolory. Np. złota blendą możemy nieco ocieplić fotografowaną scenę, a blendą srebrną ochłodzić, lub wykorzystać do fotografi czarno-białej. Oczywiście to tylko mały wycinek tego, jak użyteczna może być blenda! Czy lepiej kupić, czy lepiej zrobić ją samemu? Nie oszukujmy się. Lepiej zainwestować np. 100zł w blendę i mieć pewność, że na pierwszym plenerze nam się  nie rozwali. Nie jest to aż tak duży koszt, a przydaje się zawsze. Od kiedy mam blednę nie wyobrażam sobie pracy bez niej!

 

Nie bójmy się również wykorzystywać w plenerze lampy błyskowej. Oczywiście róbmy to kreatywnie i umiejętnie. Unikajmy korzystania z wbudowanej lampy błyskowej. Jeśli już musimy to zrobić to ustawmy jej moc na minimum. Niech tylko dopełni to, czego nie możemy wypełnić światłem zastanym. Dobrze, jest użyć jakiegokolwiek dyfuzora. Niech to będzie pudełko po jogurcie, biała kartka papieru, czy zakupiony w sklepie odpowiedni dyfuzor. COKOLWIEK! Światło będzie ładnie rozproszone, delikatnie oświetli to co ma oświetlić, a nasze zdjęcie nie będzie wyglądało sztucznie. Jeśli już mamy lampę zewnętrzną to super! Możemy dokupić wyzwalacz radiowy i ustawić lampę na statywie w odpowiednim miejscu. Taki układ jakie milion różnych możliwości doświetlenia modela! Tym bardziej, że możemy użyć nie tylko jednej lampy, ale nawet kilku! Szczytem marzeń jest agregat i zestaw lamp studyjnych. Ale to już jest kosmos, na który rzadko który fotoamator może sobie pozwolić. Korzystajmy więc z tego co już mamy! Nawet zwyczajny kawałek styropianu może dużo pomóc i sprawić, że nasze zdjęcia będą wyglądały bardziej profesjonalnie!

 

Jeśli mamy obiektyw stałoogniskowy to super! Korzystajmy z niego jak najczęściej. Jeśli nie, wykorzystujmy długie ogniskowe. Warto również pamiętać o odpowiednim ustawieniu przesłony. To właśnie dzięki niej możemy w bardzo fajny sposób rozmyć tło. Im niższa wartość przesłony (1.8, 2.8) tym tło będzie bardziej rozmyte. Łatwo to zapamiętać i łatwo z tego skorzystać, a efekty w postaci zdjęć portretowych będą dużo lepsze, niż w przypadku sta stosowania innych wartości przesłony.

 

Co jeszcze jest ważne? ATMOSFERA! Rozmawiajmy z modelem czy z modelką! Niech sesja będzie dla was wszystkich zabawą, a nie drogą przez mękę. Jeśli dobrze będziecie się czyli w swoim towarzystwie można zrobić o wiele więcej fajnych zdjęć i na dużo więcej sobie pozwolić podczas sesji! POWODZENIA!

 

Malwina Aurelia Atras

 

 

FOTOGRAF LUBUSKIE

FOTOGRAF GORZÓW / FOTOGRAF ZIELONA GÓRA

Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskim Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskimfotograf świebodzin zdjęcia rodzinne sesje dziecięce sesje zdjęciowe fotograf gorzów fotograf lubuskie zdjęcia reklamowe lubuskie zdjęcia dla firm gorzów ślub wesele szczecin fotograf pomorskie poznań fotograf ślub wesele wielkipolska sesje zdjęciowe zdjęcia ślubne fotograf na ślub i wesele szczecin fotograf poznań usługi fotograficzne dla firm zdjęcia dla firm szczecin fotograf na ślub i wesele szczecin pomorskie fotograf poznań fotograf wielkipolska ślub wesele kamerzysta zdjęcia ślubne fotoreportaż ślubny szczecin poznań fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie ślub wesele kamerzysta szczecin  ślub wesele  fotograf zielona góra zielona góra zielona góra fotograf zachodniopomorskie usługi fotograficzne zachodniopomorskie fotograf zielona góra lubuskie  fotofrafen hochzeiten potsdam berlin bernau eberswalde spremberg greifsald stralsund lubeka rostck brema hochzeiten drezno brandenburg hamburg stuttgart frankfurt munchen hochzeiten neugeboren hochzeitstag hochzeitsfotograf babies buissnes journalismus fotos prautpaares fotografiren engagements shooting zivilhochzeit hochzeitsreportagen berlin potsdam hochzeit fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf 
 
 
Copyright © 2010 atrasphotography.pl. All rights reserved.

Projekt i wykonanie freshcreation.pl.