FOTOGRAF gorzów LUBUSKIE fotograf ZIELONA GÓRA

 

Jest pewien sposób, aby fotografia nocna była jeszcze ciekawsza! Jaki? Zaraz się dowiecie! Przypomniało mi się tym podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów o fotografii nocnej. Tak jakoś samo wyszło. A chodzi o MALOWANIE ŚWIATŁEM! Fotografia sama w sobie jest przecież malowaniem światłem! Potraktuje więc to całkiem dosłownie!

 

Wszystko zaczęło się już na początku wieku, około roku 1914 kiedy to Frank Gilbreth wraz ze swoją żoną Lillian Moller Gilbretg  użyli malutkich źródeł światła i aparatu z otwartą migawką na długim czasie, aby zarejestrować ruchy pracujących robotników. Chodziło tu o poprawę wydajności pracy i produkcji. Nie miało to nic wspólnego z fotografią artystyczną. Jako pierwszego artystę, który użył techniki malowania światłem można uznać Man Ray`a w roku 1935 tworząc serię prac zatytułowanych "Space Writing".

 

Temat jak widać nie nowy, ale myślę, że jeszcze nadal bardzo słabo rozpowszechniony. A szkoda. Bo można zrobić masę bardzo ciekawych zdjęć z użyciem techniki zamrażania światła. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy to technika cyfrowa pozwala nam na bieżąco podglądać efekty naszej pracy i korygować błędy.

 

Potrzebujemy:

- aparat fotograficzny (fajnie jeśli jest to taki aparat, w którym można ustawić czas naświetlania na bullb, czyli, że zdjęcie będzie tak długo naświetlane jak długo trzymać będziemy wciśnięty spust migawki),

- statyw (będziemy fotografować na długich czasach, więc nijak nie uda nam się zrobić zdjęcia z reki),

- latarki, świetlówki, żarówki, laserki  (dosłownie wszystko co świeci),

- czarne lub ciemne ubranie oraz ciemne rękawiczki,

-odrobina zdolności plastycznych (im ich więcej tym lepiej, ale jak nie mamy ich wcale to też damy sobie radę),

- dobre pomysły i niczym nie skrępowana fantazja!

 

Jeśli już wszystko mamy wystarczy poczekać aż się ściemni i możemy lecieć w plener. Czemu w plener? Bo jest ciekawiej i świat daje nam dużo więcej możliwości do zabawy. Oczywiście możemy wszystko robić w domu, w ciemnym pokoju, ale gwarantuje, że wraz ze znajomymi, na świeżym powietrzu będzie Wam się o wiele lepiej i weselej fotografować! 

 

Światła możemy użyć głównie  na dwa sposoby. Albo do oświetlenia przedmiotów, albo do rysowania czegoś zupełnie nowego. Jakie będzie to źródło światła należy wyłącznie do naszej inwencji. Poeksperymentować możemy nawet z różnymi kolorami światła. Mogą to być kolorowe diody lub lampki oklejone kolorową folią. Świetnym pomysłem może być również użycie np. softboxów z wyciętymi szablonami kształtów. W zasadzie coś takiego można by nawet zamocować na odpowiednio dużą latarkę. Trzeba pomyśleć i pokombinować! Pamiętajmy również, że  nie musimy świecić bezpośrednio w obiektyw. Możemy oświetlać przestrzeń tworząc mega bajeczne rysunki. Warto pamiętać, że im wolniej będziemy malować tym obraz będzie jaśniejszy. Również partie obrazu znajdujące się naprzeciwko obiektywu (w przypadku kiedy świecimy w stronie aparatu) mogą być nieco jaśniejsze od pozostałych.

 

W przypadku bardzo skomplikowanych scen warto ustawić sobie jakieś znaki orientacyjne. Np. kamyczki, czy patyczki. W komputerze będzie można to łatwo usunąć, a może to pomóc w rysowaniu i umieszczaniu odpowiednich elementów w miejscach, w których powinny się znaleźć. Problemem może być również rysowanie liter czy cyfr. Najlepiej będzie jeśli osoba rysująca stanie plecami do aparatu i rysować będzie nad głową z latarką skierowaną w stronę aparatu. Będziemy mieli pewność, że literki będą ustawione w dobrą stronę. W przeciwnym razie zdjęcie będzie trzeba powtórzyć.

 

Ustawienie czasu w zasadzie zależy tylko i wyłącznie od nas i naszej inwencji. Najlepszy będzie tutaj czas około 20-30 sekund. Na pewno wystarczy to na namalowanie czegoś sensownego! Najlepiej użyć tutaj preselekcji czasu. Wtedy sami ustawimy sobie czas, a aparat ustawi przesłonę. Warto jednak używać jak największej wartości przysłony. Czyli f/16, f/22 itp., w przypadku użycia małej wartości przesłony to co namalujemy światłem może być lekko nieostre. Odpowiednią wartość przesłony najlepiej określić samemu. Zastosowanie tutaj metody prób i błędów nie będzie wcale głupią metodą!

 

Uważajmy jednak, bo czasami może by tak ciemno, że autofocus nie będzie chciał ustawić ostrości. Wtedy użyjmy manualnego ustawienia ostrości. Ważne jest również ustawienie wartości ISO. I w tym przypadku będzie zupełnie na odwrót niż powinno być. Wartość ISO powinna być jak najmniejsza! Dzięki temu unikniemy szumów, czas naświetlania nam się wydłuży i będziemy mieli odpowiednio dużo czasu na fotografowanie. Ważny będzie również pomiar światła. Najlepiej użyć pomiaru matrycowego. Dzięki temu cały kadr i tło będą miały w miarę poprawką ekspozycję.

 

Balans bieli pozostawiam do samodzielnego doboru, w zależności od tego jakie efekty chcemy uzyskać. Jednak balans automatyczny może nie dać efektów zadowalających. Warto ustawić np. balans bieli na światło dzienne. Zdjęcia będą wyglądały bardziej naturalnie. Nie ma niestety tutaj jednej uniwersalnej reguły.

 

Ciekawostką może być fakt, że po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania na swoim komputerze i podłączeniu do niego kamery możemy widzieć bezpośrednio na monitorze nasz rysunek. My rysujemy, światło wędruje, a kamerka wszystko zapisuje! Może to bardzo pomóc w przypadku wykonywania bardziej skomplikowanych malunków.

 

Malwina Aurelia Atras

 

FOTOGRAF LUBUSKIE

FOTOGRAF GORZÓW / FOTOGRAF ZIELONA GÓRA

 

Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskim, Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskim, fotograf lubuskie, fotograf zielona góra, zdjęcia ślubne zielona góra, usługi foto zielona góra, sulechów fotograf, fotograf skwierzyna, fotograf miedzyrzecz, świebodzin fotograf, zdjęcia lubuskie, Malwina Aurelia Atras, fotograf gorzów, ślub, wesele, studio fotograficzne gorzów wlkp., fotograf zielona góra, fotograf sulechów, fotograf międzyrzecz, fotograf skwierzyna, fotograf lubuskie, fotograf na ślub i wesele, fotografia okolicznościowa, fotograf świebodzin, najlepszy fotograf w wojewodztwie lubuskimfotograf świebodzin zdjęcia rodzinne sesje dziecięce sesje zdjęciowe fotograf gorzów fotograf lubuskie zdjęcia reklamowe lubuskie zdjęcia dla firm gorzów ślub wesele szczecin fotograf pomorskie poznań fotograf ślub wesele wielkipolska sesje zdjęciowe zdjęcia ślubne fotograf na ślub i wesele szczecin fotograf poznań usługi fotograficzne dla firm zdjęcia dla firm szczecin fotograf na ślub i wesele szczecin pomorskie fotograf poznań fotograf wielkipolska ślub wesele kamerzysta zdjęcia ślubne fotoreportaż ślubny szczecin poznań fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie ślub wesele kamerzysta szczecin  ślub wesele  fotograf zielona góra zielona góra zielona góra fotograf zachodniopomorskie usługi fotograficzne zachodniopomorskie fotograf zielona góra lubuskie  fotofrafen hochzeiten potsdam berlin bernau eberswalde spremberg greifsald stralsund lubeka rostck brema hochzeiten drezno brandenburg hamburg stuttgart frankfurt munchen hochzeiten neugeboren hochzeitstag hochzeitsfotograf babies buissnes journalismus fotos prautpaares fotografiren engagements shooting zivilhochzeit hochzeitsreportagen berlin potsdam hochzeit fotograf gorzów fotograf zielona góra fotograf lubuskie fotograf świebodzin fotograf międzyrzecz fotograf skwierzyna ślub wesele zdjęcia ślubne fotograf gorzów fotograf lubuskie lubuski fotograf 
 
 
Copyright © 2010 atrasphotography.pl. All rights reserved.

Projekt i wykonanie freshcreation.pl.